2010 Macro Meats Golden Easter Egg Semi-Final Box Draws

Media Release: GRNSW

Fresh from a near track record performance during the heats, NSW star Fancy Mandy will again begin from box four for the semi-finals of the Group 1 Macro Meats Golden Easter Egg at Wentworth Park on Saturday night.

Tracey Hurst’s brilliant beginner made a mockery of her awkward draw to record the second fastest ever time over the 520m trip at Wentworth Park – just 0.05s shy of Queen Lauryn’s 29.44s mark.

She is expected to hold the majority of punters’ money for the first semi-final with the top two advancing to the final for the richest free entry race in the world.

Semi-final two boasts an all-star cast including 2009 Australian Greyhound of the Year Cindeen Shelby, Perth Cup winner High Earner as well as the exciting Victorian trio of Arsonist, Cosmic Rumble and Rookie Rebel winner Flash Of Light.

Defending champion Dana Beatrice has been posted out in the seven alley in a difficult fourth semi-final. She is trying to become the first greyhound to win the event twice in its 20 year history, while a number of trainers including Darren McDonald, Tony Brett and Rod McDonald are chasing the honour of being the first trainer to win the Golden Easter Egg multiple times.

Macro Meats Golden Easter Egg Semi-Final 1

Box

Greyhound

Trainer

1
BOSTON BLACKIE
Mario Pavlin
2
PROVEN JETT
Michael Carter
3
DYNA OBELIA
Andrea Dailly
4
FANCY MANDY
Tracey Hurst
5
BOSS NUMBER ONE
Clifford Clark
6
LUKEKELY MAGIC
Tracey Hurst
7
EAU SAVAGE
Michael Manuel
8
ALLEN SHAUL
Andrea Dailly
Reserves
9
BLITZEM BALE
Steven Collins
10
NAVADA SUNRISE
Tracey Bruce

Macro Meats Golden Easter Egg Semi-Final 2

Box

Greyhound

Trainer

1
ARSONIST
Heather Collins
2
HIGH EARNER
Christine Robartson
3
COSMIC RUMBLE
Darren McDonald
4
FLASH OF LIGHT
Mark Delbridge
5
BIT STRESSED
Brett May
6
CINDEEN SHELBY
Kel Greenough
7
CLARK NO EE
Stephen Lambley
8
DEVINE ROAD
Patrick Parrelli
Reserves
9
GAZMICK JAX
Marie Burton
10
SWIFT FANCY
Neville Brown

Macro Meats Golden Easter Egg Semi-Final 3

Box

Greyhound

Trainer

1
REGENT DIAMOND
Christine Robartson
2
GALBA JACK
John Maple
3
RUFF IT
Tony Brett
4
DEVINE RULER
Patrick Parrelli
5
SHREDDED CHEESE
Jason Thompson
6
DIRECT JOLIE
Mark Arncliffe
7
FULL BLASH
Anthony Medina
8
BIRTHDAY BOY
Stephen Elsum
Reserves:
9
ARVO’S BREEZE
Tina Womann
10
DYNA LACHLAN
Andrea Dailly

Macro Meats Golden Easter Egg Semi-Final 4

Box

Greyhound

Trainer

1
BOGIE BOMBER
Tony Brett
2
BANGER HARVEY
Robert Britton
3
EXCEL LIKE TIME SCRATCHED
Anthony Azzopardi
4
HEATHER’S TIGER
James Karamatic
5
SNOZZ
Jason Mackay
6
MATCHING OUTCOME
Tina Womann
7
DANA BEATRICE
Rodney McDonald
8
ARTHUR RITIS
Darren Sultana
Reserves
9
LOCHINVAR MARLOW – Moves up to Box 3
Robert Smith
10
DENTAX BALE
Graeme Bate