Australia’s Best to Face Off in Meadows Group Race Bonanza – Temlee, Rookie Rebel and Zoom Top Final Fields

The Meadows Press Release

This nation’s finest chasers head to The Meadows on February 13 for three amazing invitation-only Group races, including the Group 1 Temlee (525m), Group 2 Rookie Rebel (600m) and Group 2 Zoom Top (725m) – all sponsored by Macro Meats.

Australia’s premium sprinters including Group 1 winning queen Cindeen Shelby and Adelaide Cup winner Dyna Lachlan will clash in the Temlee, with the winner set to take home $50 000. Interstate chasers such as Take The Kitty, High Earner and Mr Metz will be hoping to fire the first shot in the lead-up to the time honoured Australian Cup.

The middle distance stars will take to the track in the Group 2 Rookie Rebel, with all eyes on the very impressive Flash Of Light, a chaser who came within a length of the 600m track record at The Meadows in December.

Up and coming stayer Next Top Model faces her toughest test to date, going up against the might of champion race dog Mantra Lad in the Group 2 Zoom Top, a chaser who has already been successful in seven Group events, boasting a prizemoney tally of over $450 000.

The exciting evening of racing doesn’t end there, with heats of the Group 1 MTD Australian Cup over 525m also kicking off on the night.

The racing bonanza on February 13 marks the start of the Sky Channel Australian Cup Carnival, where a whopping $650 000 in prizemoney will be given away over three weeks, including the Group 1 MTD Australian Cup on February 27, worth $150 000 to the winner.

The Meadows will also offer free kids entertainment (provided by Camp Australia), party packs and a live band throughout the Carnival to compliment the best racing in town.

2010 Group 1 Temlee Final Field:

#

Greyhound

Trainer

B/T (This Track)

1
TAKE THE KITTY
Ken Cheetham
2
BIRTHDAY BOY
Steve Elsum 29.67
3
FEDEX
Jason Thompson 29.82
4
CINDEEN SHELBY
Kel Greenough 29.67
5
DYNA LACHLAN
Andrea Dailly 29.79
6
HIGH EARNER
Christine Robartson
7
MR METZ
Ron Ball
8
PRANKSTER
Robert Britton 29.89
Reserves:
9
ENRY WALT
Gary Ennis 29.84
10
COSMIC RUMBLE
Darren McDonald

2010 Group 2 Rookie Rebel Final Field:

#

Greyhound

Trainer

B/T (This Track)

1
BARNICK BOY
Jodie Selleck 34.44
2
SKY FLY HIGH
Vincent Bennett
3
ULTRA RUMBLE
Darren McDonald 34.29
4
PARAGON PATCH
Des Dooley 34.40
5
DOMINO VITALI
Judith Fisher
6
AINT WORKIN’
Lisa Delbridge 34.50
7
BLITZEM BALE
Steve Collins 34.39
8
FLASH OF LIGHT
Mark Delbridge 34.13
Reserves:
9
EXCEL LIKE SPEED
Anthony Azzopardi
10
CHO CHANG
Wayne Vassallo

2010 Group 2 Zoom Top Final Field:

#

Greyhound

Trainer

B/T (This Track)

1
MELANDRI
Robert Britton 42.80
2
SMART CHOICE
Robert Giltinan
3
MANTRA LAD
Graeme Jose 42.28
4
NEXT TOP MODEL
Jason Thompson
5
SMOKIN’ ICHIBAN
Michael Wallwroth
6
JARVIS BALE
Graeme Bate
7
DRILL ‘EM
David Knocker 42.41
8
SATANIC CASH
Robert Isaacson
Reserves:
9
HEADLEY BALE
Andrea Dailly 42.84

For further information please contact:
Marg Long
GRV Manager
Ph. (03) 9355 5222